mKartuzy

WiadomoĊ›ci

dostarcza Express Kaszubski
Kartuzy. Zmiany na ul. Dworcowej: inna organizacja ruchu i przeniesienie przystanków
Rozpoczynają się prace związane z przełożeniem nawierzchni ul. Dworcowej. Urząd Miejski przypomina, że dworzec autobusowy będzie tymczasowo przeniesiony na ul. Kolejową. W związku z tym parking, na którym zatrzymywać się będą autobusy, będzie nieczynny. Zmieni się też organizacja ruchu w obrębie ulicy Dworcowej.

Powiat. Ponad 300 tys. zł do zwrotu za nienależnie pobrane świadczenia 500 plus
Około dwieście rodzin z terenu powiatu kartuskiego otrzymało od zeszłego roku decyzje w sprawie nienależnie pobranych świadczeń 500 plus. Do zwrotu jest ponad 300 tys. zł.

Za prezentowanie zdjęć z martwymi płodami staną przed sądem. To efekt skarg mieszkańców
Kartuska policja skierowała już do sądu dwa wnioski o ukaranie osób, które w miejscach publicznych prezentowały zdjęcia martwych płodów. Jedno postępowanie w podobnej sprawie jeszcze trwa. To efekt zgłoszeń mieszkańców, którzy nie zgadzali się na eksponowanie tak drastycznych obrazów w przestrzeni publicznej.

Dzień św. Patryka w żukowskiej szkole. Było zielono, smacznie i wesoło
W poniedziałek uczniowie żukowskiej podstawówki nr 1 wspólnie obchodzili Dzień św. Patryka – była to doskonała okazja, aby zapoznać się z kulturą anglosaską. Była irlandzka muzyka, słodkości, konkursy i oczywiście zielone stroje. Akcji przyświecał też cel charytatywny.

Smart city - inteligentne miasto i jego zastosowania
Z roku na rok, w coraz szerszej skali, można obserwować ciekawe zjawisko – technologia i nowoczesne rozwiązania wkraczają w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Uczniowie szkół podstawowych nie zdają sobie sprawy z tego, że często jeszcze ich dziadkowie, w czasach swojej młodości, nie mieli w domu telewizora, a o Internecie czy telefonii komórkowej nikomu się nie śniło – kto był posiadaczem telefonu stacjonarnego, ten mógł uważać się za szczęśliwca. Jedno co się nie zmienia, to kierunek rozwoju. Tak jak kiedyś, telewizory czy telefony trafiły najpierw do miast, a później na prowincje, tak i teraz – nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom, w pierwszej kolejności zdobywają aglomeracje miejskie. Co to takiego jest smart city i jakie ma zastosowania?

Kartuzy. Biblioteka Publiczna zamknięta od 22 marca. Przeniesie się do budynku dworca
Kartuska biblioteka czynna będzie jeszcze tylko jutro. Od czwartku rozpoczną się prace związane z jej przenosinami z budynku „Kaszubskiego Dworu” do nowego obiektu. Będzie się ona mieścić w budynku dworca.

Kartuzy. Gmina chce wybudować wieżę widokową na Spiczastej Górze
Budowę wieży widokowej na wzgórzu, przy kapliczce pw. św. Krzyża zapowiedział w debacie z Internautami burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. To nie jedyna ciekawa propozycja ożywienia miasta i gminy, która pojawiła się podczas tej dyskusji.

Amalka - Podjazy. Zderzenie peugeota ze scanią. Jedna osoba ranna
Wczesnym rankiem na drodze Podjazy – Amalka (gm. Sulęczyno) doszło do zderzenia osobówki z ciężarówką. Jak informują strażacy, ranna została 37-letnia kobieta kierująca peugeotem. Policja ustala z jakiego powody zjechała na przeciwny pas ruchu i zderzyła się ze scanią.

Żukowo. Można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego
W Żukowie ruszyła trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego. Od dziś można zgłaszać pomysły na różne przedsięwzięcia, które mogą poprawić wizerunek miasta. Do dyspozycji jest 200 tys. zł, czas mija 30 kwietnia.

Szkołę Katolicką w Kartuzach czeka rozbudowa. Pierwsze roboty już po świętach
Po Świętach Wielkanocnych mają rozpocząć się pierwsze prace związane z rozbudową Szkoły Katolickiej w Kartuzach. W sierpniu ma być już gotowy stan surowy budynku, a planowo we wrześniu 2019 r. wykończone piwnica i parter z nowymi salami lekcyjnymi i salą gimnastyczną. – Ta inwestycja jest niezbędna, zwłaszcza, jeśli chcemy przyjąć do szkoły czwartoklasistów – mówi ks. Grzegorz Kudelski, dyrektor Szkoły Katolickiej.

Święto SP nr 1 w Żukowie z historyczno-patriotyczną i kaszubską nutą
Z okazji Święta Szkoły 16 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbyły się dwa apele. Przyświecało im hasło „Z przeszłością ku przyszłości”.

Pantery Sierakowice najlepsze w ogólnopolskim turnieju w Olsztynku
Dziewczęta z Sierakowic i Malborka pod wspólną nazwą „expert” Pantery Sierakowice brały udział w XII Wiosennym Ogólnopolskim Turnieju Halowy Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Olsztynka i świetnie się spisały. W półfinale pokonały Legię Warszawa 3:2, a w finale w podstawowym czasie padł remis 1:1 po rzutach karnych 2:0 dla Panter.

Kartuzy. Z sołtysami o nowych okręgach wyborczych, problemach drogowych i nie tylko
Propozycja nowego podziału gminy Kartuzy na okręgi wyborcze, zmiany w ordynacji, a także planowane remonty dróg – to jedne z najważniejszych tematów dzisiejszego spotkania burmistrza Kartuz z sołtysami. Pojawiły się też zastrzeżenia do pracy jednego z gminnych radnych.

Zderzenie z autobusem w Tuchomiu, pijany kierowca w Kamienicy Królewskiej
Do kilku wypadków doszło w miniony weekend na drogach powiatu kartuskiego. W piątek w Tuchomiu kobieta kierująca osobówką zderzyła się z autobusem, w sobotę i niedzielę doszło do dwóch zdarzeń drogowych w Łapalicach, a w Kamienicy Królewskiej policjanci zatrzymali pijanego kierowcę.

Kolejne kontrole kaskadowe na drogach pow. kartuskiego
Jutro i w środę na terenie powiatu kartuskiego policjanci będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne w ramach akcji „Kaskadowy pomiar prędkości”. Policjanci apelują o rozwagę, przestrzeganie przepisów, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, cierpliwość oraz wyrozumiałość dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jedna kosiarka, wiele sposobów na jej wykorzystanie. Przez cały rok
Kosiarka samojezdna, tzw. traktorek, może służyć nie tylko do pielęgnacji trawnika. Dobrze sprawdza się również w zupełnie innych pracach i to niezależnie od pogody.

Łapalice. Wypadek na ul. Zamkowej. Pięć osób poszkodowanych (aktualizacja)
W Łapalicach (gm. Kartuzy) na ul. Zamkowej (droga wiodąca w kierunku zamku) osobówka wpadła do rowu i uderzyła w drzewo. Jak informują strażacy, poszkodowanych zostało łącznie pięć osób. Wszyscy zostali przekazani pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego.

Zapasy. Dobry start Aleksandra Mielewczyka na międzynarodowym turnieju w Czechach
Czechy, a konkretnie miejscowość Chomutov była gospodarzem międzynarodowego turnieju zapaśniczego dla zawodników do lat 20. Jeden z kartuskich akcentów to start Aleksandra Mielewczyka, który w kategorii do 67 kg próbował swoich sił w starszej grupie wiekowej jaką są juniorzy.

Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie. Tak wyglądała próba bicia akordeonowego rekordu
Dziś w Kosakowie (pow. pucki) obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów – wydarzenie, które skupia Kaszubów z całego regionu i nie tylko. W programie jak zawsze próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach oraz turniej gry w Baśkę. W tym roku zagrało wspólnie 276 akordeonistów.

Stężyca. Podczas obchodów święta szkoły wspominano postać Eugeniusza Kwiatkowskiego
W Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy obchodzono Święta Szkoły Podstawowej i Dnia Patrona oraz dzień otwarty dla rodziców. W tym ważnym dla całej społeczności szkolnej dniu, wspominano postać wielkiego człowieka – budowniczego Gdyni, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera i ministra skarbu oraz Honorowego Obywatela Gdyni od 1928 r. – Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Copyright by mKartuzy 2018
g