mKartuzy

WiadomoĊ›ci

dostarcza Express Kaszubski
Sierakowice. Wypadek na quadzie. Kierowca był kompletnie pijany!
Aż 2,6 promila alkoholu w organizmie miał 27-letni kierowca quada, który został ranny w Sierakowicach na ul. Jeziornej. Mężczyzna prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i został przygnieciony przez maszynę.

Żëcé i przigodë Remusa przeniesione zostaną na ekran. Byliśmy na planie filmu Kaszuba Remus
Słynna kaszubska epopeja „Żëcé i przigodë Remusa” doczeka się niebanalnej ekranizacji. Będzie to kolejne filmowe dzieło Fundacji Aby Chciało się Chcieć. Autorzy filmu nie tylko przeniosą na ekran najbardziej znaną kaszubską powieść, ale utrwalą kaszubskie obrzędy i zwyczaje, a wszystko to w zachwycających plenerach kaszubskich łąk, lasów, miast i wsi. Mieliśmy okazję podpatrywać, jak powstaje film…

Żukowo. Radni o skardze mieszkańców: zamiast robić zdjęcia śmieciom, lepiej posprzątać
Małżeństwo z Banina zasypuje Urząd Gminy Żukowo zgłoszeniami o śmieciach wyrzuconych do lasu lub przy drogach. Byłoby to chwalebne, gdyby nie fakt, że zgłoszenia dotyczą nawet… pojedynczych śmieci. Angażowanie całego aparatu administracyjnego do usunięcia opakowania po papierosach poirytował żukowskich radnych.

Sulęczyno. Festyn pn. Święto Rodziny
W niedzielę 27 maja o godz. 15.30 na scenie w Sulęczynie odbędzie się festyn pn. „Święto Rodziny”. W programie m.in. występy artystyczne, zabawy z animatorem, darmowy dmuchany plac zabaw, konkursy, loteria fantowa, darmowe ciasta.

Kartuzy. Spotkanie z posłanką PiS Anitą Czerwińską
W sobotę 26 maja w Kawiarence pod Refektarzem o godz.10.00 odbędzie się spotkanie z posłanką PiS Anitą Czerwińską

Uczniowie ze Staniszewa zwycięzcami policyjnego Przeglądu Małych Form Teatralnych
Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach wspólnie z Kartuskim Centrum Kultury zorganizowała po raz kolejny Przegląd Małych Form Teatralnych. Uczestnicy musieli zaprezentować spektakl nawiązujący do hasła „Zachowaj trzeźwy umysł”. Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół w Staniszewie.

Sadzą zioła, kwiaty, krzewy, warzywa... - wyjątkowy kaszubski ogród powstaje w Kartuzach
Na terenie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach powstaje ogród – taki, jaki kiedyś tworzyły na kaszubskich wsiach nasze babki i prababki. Zioła, kwiaty, owocowe krzewy i warzywa sadzą uczniowie i mieszkańcy Kartuz. Przedsięwzięcie jest elementem projektu „Poczuj miętę do przyrody” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.

Somonino. Dziecko zostało uwięzione w samochodzie. Strażacy musieli wybić szybę
Kierująca osobówką, wysiadając z samochodu, zapomniała wziąć ze sobą kluczyki. Po chwili drzwi samochodu zamknęły się automatycznie. Wewnątrz zostało 7 miesięczne dziecko.

Shrek po kaszubsku hitem internetu. To dzieło uczennic z ZSP w Przodkowie
Jeśli jeszcze widzieliście tego filmiku, to obejrzyjcie koniecznie. Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie zdubbingowały fragment filmu „Shrek forever”, przekładając dialogi na język kaszubski. Filmik cieszy się ogromnym zainteresowaniem i błyskawicznie rozchodzi się w sieci.

Poranna kolizja w Grzybnie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Dziś po godz. 6.00 doszło do kolizji dwóch aut w Grzybnie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący fiatem ducato najechał na tył poprzedzającego go vw T4. Do szpitala trafił kierowca volkswagena. Jak informuje nasz Czytelnik, który przesłał nam zdjęcia z miejsca zdarzenia, droga nie była zablokowana, ale były utrudnienia w ruchu.

Harcerze z Żukowa próbują rozwiązać tajemnicę pociągu zatopionego pod mostem w Rutkach
15 Drużyna Starszoharcerska NDZ z Żukowa zajęła się historią mostu w Rutkach, który został wysadzony w czasie wojny, w momencie, gdy przejeżdżał przez niego pociąg z amunicją. Wagony mają się znajdować na dnie Raduni. Harcerze dotarli do świadka tej historii.

Trasa Przodkowo - Miszewo. Zderzenie trzech aut, są ranni
W Kczewie, na odcinku Przodkowo – Miszewo doszło około godz. 17.00 do zderzenia trzech samochodów. Do szpitala trafiły cztery osoby. Wśród poszkodowanych było również dziecko.

Kartuzy. Powiatowe obchody Dnia Strażaka. Wręczono awanse i nagrody
Awanse i nagrody wręczono strażakom z powiatu kartuskiego podczas obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w Kartuzach. Zaproszeni goście podkreślali, jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnią strażacy, doceniali ich trud i dziękowali za ratowanie życia i zdrowia mieszkańców.

Powiat kartuski z kompletem urzędników wyborczych. Ale jesienne wybory pod znakiem zapytania
Nie ma żadnej pewności, że wójtów, burmistrzów i radnych będziemy wybierali w tym roku jesienią. Dziś pojawiły się informacje, że wybory mogą zostać przełożone na wiosnę przyszłego roku. Powodem jest bałagan organizacyjny i niezgodność nowej ordynacji z przepisami RODO. Dla powiatu kartuskiego wyznaczono już urzędników wyborczych, ale nie tylu ilu planowano jeszcze na początku roku.

Gmina Stężyca z prestiżową nagrodą za inwestycje komunalne
Kompleksowa rewitalizacja centrum Stężycy została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Top Inwestycje Komunalne. Stężyca znalazła się w gronie najlepszych pod tym względem samorządów w Polsce obok Katowic, Wrocławia, Lublina czy Rzeszowa.

Od soboty w PKM-kach płatna rezerwacja miejsc na przewóz roweru. To dobry pomysł?
Od soboty 26 maja w pociągach kursujących na linii PKM będzie obowiązywać płatna rezerwacja miejsca na przewóz roweru. Opłaty wynosić będą 3,00 zł przy przejeździe jednorazowym oraz 30,00 zł jako odpłatność miesięczna (bilet okresowy). Okazuje się, że decyzja ta wzbudziła ta sprzeciw „rowerowych” społeczników.

Trwa matura z języka kaszubskiego. W powiecie kartuskim zdaje ją 10 osób
Język kaszubski na maturze pojawił się po raz 14. Punktualnie o godz. 9.00 25 maturzystów z województwa pomorskiego zasiadło do tego egzaminu. W powiecie kartuskim chęć zdawania matury z kaszubskiego zadeklarowało 10 osób, najwięcej w ZSP w Sierakowicach.

Chwaszczyno. Kierowca ciężarówki potrącił rowerzystę
41-letni rowerzysta został ranny w wyniku zderzenia z ciężarówką, do którego doszło wczoraj w Chwaszczynie. Jak informuje Daria Olchowik, p.o. rzecznika prasowego kartuskiej policji, 70-letni kierowca dafa prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. Ten z obrażeniami został przetransportowany do szpitala.

Znasz swojego dzielnicowego? Daj mu szansę w plebiscycie!
Do końca czerwca można głosować w policyjnym plebiscycie "na najbardziej popularnego dzielnicowego w woj. pomorskim. Głosować można za pomocą specjalnej zakładki na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji.

Glincz. 65-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie
Około godz. 22.00 w poniedziałek, w Glinczu kartuscy policjanci zatrzymali do kontroli citroena. Za kierownicą siedział 65-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało, że ma on w organizmie nieco ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna stanie teraz przed sądem, gdzie odpowie za jazdę pod wpływem alkoholu.

Copyright by mKartuzy 2018
g